Napísali o nás

Roľnícke Noviny, 8. 2. 2008, číslo 6/2008 : Luxusné väzenie pre zvieratá

Vivárium Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) vzniklo v roku 2001 ako súčasť botanickej záhrady s primárnym cieľom - slúžiť ako záchytné stredisko pre štátom zhabané živočíchy, najmä plazy. Z dôvodu plošnej dezinfekcie je v zimnom období dočasne zatvorené a plánujú aj rekonštrukciu niektorých starých a vybudovanie nových terárií. Začiatkom marca by malo byť prístupné pre verejnosť...

 

Roľnícke Noviny, 15. 2. 2008, číslo 7/2008 : Obdivovali krásu trópov

Kvitnúce orchidey rodov Phalaenopsis, Cattleya, Vanda, Paphiopedilum sú hlavnou atrakciou Botanickej záhrady Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v zimných mesiacoch. Cenná zbierka v súčasnosti obsahuje 600 taxónov a 1 200 kultivarov orchideí a 212 taxónov tillandsií. Bohaté je aj zastúpenie hybridov orchideí - niekoľko tisíc jedincov, odvodených z dvanástich rodov. Nežnosť, krásu tvarov a pestrosť farieb týchto exotických kvetov mohli návštevníci botanickej záhrady (BZ) obdivovať v uplynulých dňoch na výstave pod názvom Ríša kvitnúcich trópov a subtrópov....

 

SME, 16. 2. 2008, číslo : Ako pestovať orchidey

Exotické kvety lákajú nielen k obdivu, ale aj k pestovateľskému nadšeniu. Niektoré druhy môžeme bez väčších ťažkostí pestovať doma aj v byte. "Najjednoduchšie sa pestujú orchidey rodu Phalaenopsis a Cattleya, a to v substráte, ktorý pozostáva z kôry, pilín, rozdrveného polystyrénu alebo molitanu. Môžeme pridať aj kokosové vlákno. Každý druh orchideí si vyžaduje na pestovanie iný substrát, len málo z nich znesie obyčajnú zeminu," hovorí záhradníčka Daniela Kabrheľová, ktorá sa spolu s Margitou Záhorskou venuje pestovaniu tropických a subtropických kvetov v Botanickej záhrade Slovenskej poľnohospodárskej univerzity .

 

Nitrianske ECHO, 22.2.2008, ročník 3, číslo 7 : Vo februári kvitnú stovky orchideí

V Nitre je vzácna zbierka kvetov z tropických oblastí. Na kvitnúce kvety na lúkach si budeme musieť ešte pár mesiacov počkať, ale v Botanickej záhrade Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre ich môžeme uvidieť už teraz. Kvitnú tam stovky orchideí v rovnakých podmienkach ako v pralesoch - vo vysokej vlhkosti a teplote. Každý druh pôvodnej orchidey kvitne inokedy.
"Máme tritisíc kusov šľachtených orchideí, najmä bielej a ružovej farby. Sú pre nás cenné, no ešte cennejšia zbierka 650 botanických, teda pôvodných druhov. Pochádzajú z expedícií z Nikaraguy, Ekvádora a Mexika. Sú prevažne zakorenené na kôre stromov. Pestujeme ich preto, aby nevyhynuli a zachovali sa pre ďalšie pokolenia", povedala Margita Záhorská z Botanickej záhrady.

 

Poľnohospodár, ročník 52, číslo 12, 14. 3. 2008 : Záhrada v obrazoch

Botanická záhrada usporiadala v uplynulých dňoch výstavu čiernobielych a farebných fotografií, dokumentujúcich vývoj a činnosť pracoviska. V cykle Ako plynie čas v škôlke boli predstavené zaujímavé momenty zo založenia BZ v roku 1982. Samostatný celok tvorili snímky prírody a ľudí z exotických krajín, Nikaraguy a Ekvádora. Zaznamenali ich botanici z SPU počas expedícií v rokoch 1985 a 1987, keď v spomínaných krajinách zbierali tropické rastliny, kaktusy a orchidey. Tie položili základ zbierkam, ktoré máme možnosť v BZ obdivovať doposiaľ.

 

Roľnícke noviny, číslo 9, 29.2. 2008 : S fotoobjektívom po záhrade

Záhrada v obrazoch je názov výstavy čiernobiely a farebných fotografií, ktorú v uplynulých dňoch usporiadal Botanická záhrada (BZ) Slovenskej poľnohospodárskej univerzity.
Obsahové delenie expozície pozostávalo z tematických celkov, ktoré dokumentujú vývoj a činnosť pracoviska.