Výsadbový maratón v Botanickej záhrade

Jesenný výsadbový maratón v Botanickej záhrade SPU v Nitre

V Botanickej záhrade sme v septembri zahájili výsadbový maratón, počas ktorého sme ukončili druhú etapu výsadieb vo vzorkovnici trvaliek s vyšším stupňom autoregulácie a založili sme nové trvalkové záhony v štylizácií trávnatých spoločenstiev v blízkosti pergoly so zbierkou popínavých rastlín. Výsadby zabezpečovali pracovníci Botanickej záhrady SPU v Nitre spolu so študentmi Strednej odbornej veterinárnej školy v Nitre a študentmi Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v rámci praktických cvičení a odbornej praxe. Študenti si osvojili odlišné prístupy ku koncipovaniu bylinných výsadieb, získali skúsenosť s manažmentom výsadby podľa osadzovacieho plánu alebo nastavených zásad pri koncipovaní zmesi bylín, a zároveň nadobudli zručnosť pri identifikovaní a uplatnení širokého spektra trvaliek v záhonovej tvorbe. Počas praxe a praktických cvičeniach sme vysadili spolu 7.080 kusov trvaliek a tráv, na ploche takmer 2.400 m2, ktoré obohatia kolekciu bylín v našej Botanickej záhrade.

Október sme využili na výsev kvitnúcej letničkovej lúky. Osivo  zostavené z 12 taxónov kvitnúcich, prevažne zimných letničiek a tráv sme dopestovali vo vlastnej réžií - z vlastného zberu semien. Kompozíciu kvitnúcich taxónov a tráv sme zvolili s prihliadnutím na ich pomerové zastúpenie v zmesi a taktiež špecifické vlastnosti osiva, t.j. počet semien v 1 g, alebo klíčivosť semien. Výsevu letničkovej lúky predchádzalo naplánovanie plôch, vytýčenie záhonov, celosezónny boj proti burinám, kultivácia pôdy, zber a čistenie semien, plánovanie výsevku, naváženie výsevku na jednotlivé segmenty. Výsev letničkovej lúky  na celkovej ploche 682m2 zabezpečila skupina študentov z FZKI SPU v Nitre, v rámci nácviku praktických zručností pod vedením vedúcej úseku ukážkových výsadieb BZ SPU v Nitre, Ing. Noemi Péterovej. Letničkami osiata plocha je predprípravou na založenie skupinového rabatového záhona trvaliek.

Stredoeurópsky deň stromov (20.10.2021) sme v Botanickej záhrade využili na výsadbu 5 nových exemplárov - Acer platanoides, ktoré spríjemnia novú oddychovú zónu v priestoroch našej produkčnej škôlky, v ktorej sme vypestovali takmer 3.000 kusov trvaliek vysadených túto jeseň v parku Botanickej záhrady.

Ísť späť