Prírodné pomery parku Botanickej záhrady SPU Nitra:
Lokalita je súčasťou podcelku Nitrianska pahorkatina a časti Nitrianske vŕšky, medzi masívom Zobora a vrchmi Kalvária (215 m. n. m) a Šibeničný vrch (218 m. n. m.), ktoré možno považovať za časť Tríbečského pohoria oddeleného riekou Nitrou od hlavného masívu. Park sa rozprestiera juhozápadne od masívu Zobor (587 m. n. m.). Nadmorská výška riešenej lokality je v nadmorskej výške 144 m. n. Areál Botanickej záhrady sa nachádza na nive rieky Nitry, kde dominujú fluvizeme modálne a fluvizeme glejové, hlboké, ílovito-hlinité. Pôdny kryt v tejto lokalite je podmienený abiotickými prírodnými faktormi a sú silno modifikované činnosťou človeka. Celkovo patrí táto oblasť medzi veľmi teplé až teplé územia Priemerná ročná teplota je 10,9 °C. Najteplejším mesiacom je júl (16-20,5 °C), najchladnejším január (-1 až -4 °C). Záujmové územie patrí do teplej klimatickej oblasti s priemerom počtu letných dní 50 v roku, okrsku T2 - ktorý je charakterizovaný teplou a suchou nížinnou klímou s dlhým, teplým a suchým letom, krátkou a miernou zimou, s krátkym trvaním snehovej pokrývky. Priemerný úhrn zrážok dosahuje 572 mm a rozloženie zrážok v priebehu roku je nerovnomerné, najvyšší úhrn sa dosahuje v skorých letných mesiacoch, v rozmedzí mesiacov máj – júl, čo výrazne ovplyvňuje najmä lokálna búrková činnosť. Najnižší úhrn je v zimnom období, v rozmedzí mesiacov január – marec. Celkovo patrí lokalita medzi zrážkovo deficitné územia, pričom trend zrážkových úhrnov má klesajúci charakter. Jar sa prejavuje rýchlym otepľovaním a jeseň pozvoľným ochladzovaním. V oblasti Nitry prevládajú SZ vetry, aj keď ich podiel v posledných dvoch desaťročiach poklesol. Ďalšími častými smermi sú V, SV a Z smer. Najmenej časté sú JZ, J a JV vetry. Najsilnejšie vetry sa vyskytujú v zime a na jar. Priemerná výška snehovej pokrývky je 0,02 - 0,20 m (v priemere 30 dní so snehovou pokrývkou) Oblačnosť je v Nitre priemerne 58% - najmenšia je koncom leta, najvyššia koncom jesene a v zime. Dĺžka slnečného svitu je 1722 hodín za rok. Hydrograficky patrí dotknuté územie do povodia rieky Nitra (4-21-12). Typ režimu odtoku v predmetnej oblasti je dažďovo – snehový. V období letnej vegetácie sa periodicky vyskytuje nedostatok zrážok a vysoké denné teploty, preto väčšina expozičných plôch v Botanickej záhrade SPU je pod závlahou. Botanickú záhradu SPU možno považovať za pozitívny prvok scenérie krajiny a tým vyrovnáva negatívne pôsobenie súvislých zastavaných plôch v urbanizovanom prostredí mesta Nitra.
Park Botanickej záhrady je významným prvkom systému sídelnej zelene mesta Nitra, je zároveň zameraný na sústreďovanie, štúdium a uchovávanie systému kolekcií rastlinných druhov flóry mierneho pásma. V súčasnosti sa v parku nachádzajú zbierky a vzorkovnice botanického charakteru v zložení: náučný chodník výsadby bylín v klimaticky-zmenených podmienkach, kolekcia popínavých rastlín, slnečné záhony, lemové spoločenstvá, extenzívne trvalkové záhony, kolekcia ruží - rozárium, ukážková prírodná záhrada - permakultúra, bambusové zátišie, lúčne spoločenstvá, pivonková lúka, kolekcia oreofytov (aktuálne budujeme), jazerné spoločenstvá, kolekcia zakrslých ihličnanov.
Zbierky a kolekcie rastlín v parku Botanickej záhrady SPU v Nitre:
- NÁUČNÝ CHODNÍK - VÝSADBY BYLÍN V KLIMATICKY-ZMENENÝCH PODMIENKACH (Environmentálne centrum KLÍMA-KRAJINA-INFORMÁCIE BROŽÚRA)
- KOLEKCIA POPÍNAVÝCH RASTLÍN
- SLNEČNÉ ZÁHONY
- LEMOVÉ SPOLOČENSTVÁ
- EXTENZÍVNE TRVALKOVÉ ZÁHONY
- KOLEKCIA RUŽÍ – ROZÁRIUM
- UKÁŽKOVÁ PRÍRODNÁ ZÁHRADA – PERMAKULTÚRA
- BAMBUSOVÉ ZÁTIŠIE
- LÚČNE SPOLOČENSTVÁ
- PIVONKOVÁ LÚKA
- KOLEKCIA OREOFYTOV (aktuálne budujeme)
- JAZERNÉ SPOLOČENSTVÁ
- KOLEKCIA ZAKRSLÝCH IHLIČNANOV
Vedúci úseku ukážkových výsadieb / Park
Ing.Radoslav Kuruc
e-mail: radoslav.kuruc@uniag.sk
tel.: +421 37 641 4736